Mówiąc o klasyce literatury polskiej warto zastanowić się, czy książka taka nie byłaby dobrym prezentem. Dla osoby uwielbiającej czytać kolejna książka w tej kategorii może stanowić ładny akcent na półce, a jeszcze wydana w specjalnej okładce może stać się perełką w zbiorach obdarowanego. Do polskiej literatury klasycznej i literatury pięknej zalicza się wiele dzieł wybitnych pisarzy. Dodatkowo część z nich należy do lektur szkolnych, których znajomość jest obowiązkowa, a umiejętność interpretacji szczególnie ważna na maturze.
Na pewno należy wspomnieć o wybitnych dziełach Adama Mickiewicza jak “Pan Tadeusz“,” Dziady” i “Konrad Wallenrod” oraz dziełach Juliusza Słowackiego “Kordian” i “Balladyna”, bez których nie rozumielibyśmy wartości literatury epoki romantyzmu.
Do klasyki literatury polskiej należą utwory, które niosą ze sobą wartości, treści edukacyjne i estetykę piękna, kształtują postawy moralne i pomimo upływu czasu mają wpływ na społeczną świadomość. Wiele z nich ukazuje często trudne wybory bohaterów zmagających się z przeciwnościami losu. Do klasyki zaliczamy również opowiadania, książki historyczne, literaturę kobiecą oraz bajki i baśnie dla dzieci i młodzieży. Można powiedzieć, że każdy z nas słyszał o Henryku Sienkiewiczu i jego ponadczasowych dziełach historycznych jak „Quo Vadis”, „Krzyżacy”, “Ogniem i mieczem”, “Pan Wołodyjowski”. Wszystkie doczekały się ekranizacji i nadal zachwycają czytelników różnych grup wiekowych.
Literackie nagrody Nobla
==
Henryk Sienkiewicz był pierwszym polskim laureatem prestiżowej literackiej nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku w dziedzinie eposu.
Wśród klasyków polskiej literatury znajdziemy też coś dla dzieci i młodzieży i przy nazwisku Henryka Sienkiewicza zaznaczyć należy “W pustyni i w puszczy”, książkę która nadal cieszy czytelników młodego pokolenia.
Literacką Nagrodę Nobla otrzymał również przedstawiciel nurtu realizmu Młodej Polski Władysław Reymont za “Chłopów “ w 1924 roku.
Określając klasykę literatury polskiej należy wspomnieć też o Czesławie Miłoszu z nagrodą (1980 r.) za całokształt pracy twórczej, oraz Wisławie Szymborskiej, która doceniona została za dorobek pisarski (1996 r.). W twórczości Miłosza i Szymborskiej znajdziemy wiersze i eseje, takie jak “Król Popiel”, “Orfeusz i Eurydyka” Miłosza oraz “Ludzie na moście” i “Wystarczy” Szymborskiej.
Do klasyki polskiej literatury można by dodawać wiele tytułów, wiele z nich zasługuje na uwagę. Ważne, abyśmy znali nazwiska pisarzy, którzy przyczynili się do rozwoju kultury czytelnictwa i społecznej świadomości. Dzięki klasyce mamy możliwość porównania wartości, poznania historii i kultury przodków. Ważne, aby czytelników było coraz więcej, bo dzięki temu podnosi się poziom intelektualny cywilizacji.