Bajki i baśnie

Bajki i baśnie są stworzone z myślą o najmłodszych i młodzieży. Istotną cechą bajki jest jej symboliczność i morał. Bohaterami bajek i baśni, jak w literaturze fantastycznej mogą być ludzie, zwierzęta, przedmioty lub zjawiska uosabiające ludzkie cechy charakteru i poglądy. Baśń jako fantastyka literacka jest często magiczna i w przeciwieństwie do bajek dodatkowo nawiązuje do folkloru.

Najmłodszym często czytamy bajki do spania, czytamy “O Misiu Chrapciu”, “Noc świetlików” czy “Kubuś Puchatek” nieco starszym pociechom. “Kubuś Puchatek” jako sympatyczny miś lubiący miód jest najlepszym bohaterem niejednego dziecka, ale dorośli też go lubią!

Bajki mają swoją listę obowiązkowo czytanych i z pokolenia na pokolenie rozbudzają wyobraźnię małych słuchaczy i starszych czytelników. “Czerwony kapturek” i “Kot w butach” Charlesa Perraulta czy bajki Jana Brzechwy, takie jak “Kaczka dziwaczka”, “Stonoga”, “Na wyspach Bergamutach” są przykładem klasyki literatury dziecięcej. Wszyscy znamy te opowieści, które inspirują, bawią i pouczają.

Świat baśni zachwyca swoją magią. Miejsca i postaci mają cudowne, czarodziejskie moce, zadziwiają a czasem i przerażają. W baśni dobro spotyka się ze złem a fikcyjni bohaterowie są sprzymierzeńcami jednej lub drugiej strony. Do świata baśni zaglądają dzieci i młodzież, często nawet dorośli. Wspaniałe “Baśnie” napisał Herman Hesse, w których stawia pytanie czy wiedza o tym, że nie idziemy drogą swojego powołania wpłynęłaby na radykalną zmianę własnego życia. Hesse wchodzi głęboko w podświadomość czytelnika, prowokując do myślenia.

“Księga tysiąca i jednej nocy” ze zbiorem opowiadań wywodzących się z opowieści arabskich i legend staroindyjskich o sułtanie Szachrijarze i jego żonie Szeherezadzie, oczarowuje swoją egzotyką i historiami o życiu wyższych sfer Bliskiego Wschodu, widzianym oczami prostych ludzi.

W baśniach tych czytamy między innymi o przygodach Sindbada Żeglarza i jego podróżach pełnych przygód oraz o Aladynie i jego zaczarowanej lampie.