Jak urządzić kącik czytelniczy?

Niestety najnowsze badania Biblioteki Narodowej nie pozostawiają żadnych złudzeń – czytamy coraz mniej.

Jest to zapewne spowodowane nie tylko szybszym tempem życia i brakiem czasu, ale także upowszechnieniem się smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Papierowa książka wydaje się przy takich gadżetach mało interesująca i zabiera zbyt dużo czasu.

Alternatywą stały się e-booki, które można zabierać ze sobą niemal wszędzie oraz audiobooki, czyli książki słuchane. Audiobooków można słuchać ćwicząc, gotując, a nawet pracując.

Nie zastąpi to jednak zapachu nowej książki i uczucia szorstkiej struktury papieru pod naszymi palcami.

Domowa biblioteka

Posiadanie własnej biblioteki w domu było kiedyś wyrazem snobizmu i przywilejem tylko osób zamożnych. Dziś na szczęście całkowicie się to zmieniło i własną biblioteczkę może posiadać każdy, kto po prostu lubi czytać. Kolekcja może być większa lub mniejsza, ale niezależnie od wielkości, zawsze cieszy oko swojego właściciela.

Na regał z książkami przeznaczyć można osobne pomieszczenie w domu, jeśli posiadamy odpowiednio dużo przestrzeni.

Jeżeli mieszkamy w kamienicy i możemy zagospodarować antresolę, to zróbmy to!

Wysokie pomieszczenia mają taką zaletę, że dają nam dodatkową przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na przykład na sypialnię, lub właśnie biblioteczkę.

Pozwoli to zaoszczędzić miejsce i będzie świetnie wyglądało.

W przypadku, gdy przestrzeń do wykorzystania jest dosyć ograniczona, możemy zagospodarować ściany.

Regał postawiony za telewizorem zastąpi nam meblościankę i ciekawie uzupełni wnętrze.

Prywatna biblioteczka

Jeśli nie ogranicza Cię metraż i masz do wykorzystania mnóstwo przestrzeni, to możesz sobie pozwolić na osobne pomieszczenie, przeznaczone specjalnie do czytania i odpoczynku.

W zależności od tego jaki styl preferujesz, prywatna biblioteczka może być umeblowana ciężkimi, dębowymi półkami, bądź minimalistycznymi regałami, co pozwoli wysunąć się na pierwszy plan właśnie książkom.

Odpowiednio urządzona biblioteka może być oznaką luksusu i na pewno zwiększy wartość nieruchomości w momencie, kiedy zdecydujesz się ją sprzedać.

Nie można zapomnieć także o wygodnej sofie lub fotelach i dodatkach kolorystycznych, takich jak na przykład wzorzyste kilimy, pasujące do wnętrz orientalnych.

Kolorowy, miękki dywan nada naszej biblioteczce charakteru i wrażenia przytulności.

Biblioteka w przedpokoju

Masz mało miejsca w mieszkaniu, ale dosyć pokaźny przedpokój? Często taki rozkład pomieszczeń jest mało funkcjonalny, ale my mamy sposób na to, jak je zagospodarować.

W długim holu oprócz butów i ubrań, zmieścisz także półki z książkami, które będą kreatywnym uzupełnieniem pomieszczenia oraz pomysłową dekoracją.

Decydując się na takie rozwiązanie pamiętaj jednak, że przedpokój jest wizytówką Twojego mieszkania, a książki bardziej niż cokolwiek innego, lubią zbierać kurz. Jeśli z nich nie korzystasz i leżą dłuższy czas w jednym miejscu, to przecieraj je regularnie, dbając tym samym o estetykę wnętrza.

Co prawda w przedpokoju raczej nie znajdziemy wystarczająco miejsca, aby usiąść wygodnie i poczytać, ale możemy nadal wykorzystać tą dodatkową przestrzeń właśnie do przechowywania naszej kolekcji książek.