Warto czytać

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego lubimy czytać? Od najmłodszych lat dzieci uwielbiają słuchać czytania swoich rodziców, babć i dziadków. Rozwijając swoją percepcję, dzieci identyfikują się często z bohaterami bajek i naśladują swoich ulubieńców w zabawie.

Z biegiem czasu, dorastając poszerzamy horyzonty. Będąc otwartym na świat zmieniamy swoje gusta czytelnicze, a ponieważ oferta książek o najróżniejszej tematyce jest bardzo duża, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z tego i czytać.

Książki to okno świat, które w zależności od wieku i potrzeb może ukazać każdemu inny obraz świata czytelniczego. Dla jednych będzie to forma edukacji i poszerzenia wiedzy, dla innych świat fantazji i przeniesienia w swoistą wyimaginowaną przestrzeń, a jeszcze innym okno takie pozwoli się zrelaksować i wyciszyć. Tak jak okna są różne, tak i w przypadku różnorodności książek, witryna zmienia swoje walory w zależności od tego, po co sięgnie czytelnik.

Dobrze jest mieć możliwość wymieniania się poglądami na temat wspólnie przeczytanej książki, dlatego też zdecydowanie możemy powiedzieć, że warto czytać, a czytelnictwo jako rodzaj społecznej kultury, pozwala na zaspokojenie potrzeb ludzi w zakresie intelektualnym, informacyjnym, estetycznym i rozrywkowym.

Czytanie książek ma wiele zalet; warto czytać, gdyż rozwija to nasze umiejętności poznawcze, poszerza słownictwo i gimnastykuje umysł. Bardzo popularne są książki kieszonkowe o małych rozmiarach, tak, aby zmieściły się w kieszeni. Są one świetną opcją na podróż autobusem z pracy lub ze szkoły do domu. Nie dość, że dostarczą nam zasłużonej po całym dniu rozrywki, to jeszcze odciągną od kilkugodzinnego intensywnego myślenia w kategoriach zawodowych czy szkolnych. Taki reset z pewnością przyda się wielu osobom.

Czytanie książek zwiększa wrażliwość. Dotyczy to zarówno wrażliwości na otaczający świat, jak i empatii w stosunku do drugiej osoby. Czytając stajemy się piękni wewnętrznie, mamy do zaoferowania innym różnorodność w rozmowie, możemy używać słów ze słownika synonimów, które nie są często używane w mowie potocznej. Z pewnością jest to zaleta i dlatego warto czytać.

Jeżeli czytelnik sięga po książki historyczne lub publicystyczne i nieobca mu jest literatura faktu, siłą rzeczy rozwija swój pogląd na świat i informacje przedstawiane w mediach czy czasopismach. Coraz więcej odkryć archeologicznych czy historycznych omawianych jest w telewizji, ale aby poszerzyć tę wiedzę warto zajrzeć do pisanych źródeł. Historia zmienia się na naszych oczach, więc dla pasjonata książki o tematyce historycznej oraz publikacje są niezwykle cennym źródłem informacji.

Książki niewątpliwie rozwijają wyobraźnię. Zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, wszyscy korzystają z cennej funkcji czytania i praktykując rozwijają zdolności kreatywne i wyobraźnię.

Nie ma znaczenia czy jesteśmy utalentowanymi muzykami, artystami, czy pisarzami. Każdy, kto jeszcze nie zna swoich ukrytych możliwości, dzięki czytaniu może rozwijać w sobie najróżniejsze talenty. Może to być umiejętność gotowania, pisania czy zdolność analitycznego myślenia, przydatna w wielu zawodach jak np. prawnik, polityk czy komisarz śledczy.

Podkreślając wartość czytania nie można pominąć bardzo ważnego argumentu jakim jest poprawa własnej pisowni. Jeżeli czytamy w języku ojczystym to nasze słownictwo staje się bogatsze, a gramatyka, ortografia i interpunkcja poprawią się. Jeżeli czytelnik sięgnie po książki w języku obcym, oczywistym jest, że wpłynie to również na znajomość danego języka.