Fantastyka

Czytelnicy, którzy lubią zajrzeć za kulisy nierzeczywistych krain i poznać nierealnych bohaterów, chętnie sięgną po fantastykę, którą cechuje pełna swoboda kreacji świata i przedstawiania bohaterów z ich nieziemskimi mocami. Nierealność to jeden z elementów literatury fantastycznej. Bohaterowie mogą pochodzić z innych planet, z odległych krajów, których nie ma na mapie świata lub po prostu są obecni tu i teraz. Ich możliwości wykraczają poza rzeczywisty i znany nam czytelnikom realny schemat norm działających w świecie, który znamy.

Jednym z prekursorów literatury fantastycznej był Stanisław Lem, którego książki są warte uwagi ze względu na swój futurystyczny i trochę przewidujący przyszłość charakter. Należy wspomnieć o książce bardzo znanej na świecie ” Astronauci” opisującej podróż międzyplanetarną bohaterów na tle politycznego szaleństwa i żądzy władzy.

Godna polecenia jest książka znanego amerykańskiego pisarza Williama Whartona pod tytułem „Franky Furbo”. Franky to zaczarowany lis o nadnaturalnych umiejętnościach, o którym bohater Wiliam opowiada swojej rodzinie. Lis ratujący życie autora podczas drugiej wojny światowej stał się tak ważny dla głównego bohatera, że Wiliam pisał o nim bajki. Magia książki tym bardziej intryguje czytelnika, im bardziej historia staje się nieprawdopodobna.

W literaturze fantastycznej nie mogło zabraknąć wątku feministycznego. “Niebezpieczne kobiety” Georga R.R. Martina i Gardnera Dozois to zbiór opowieści o wojowniczkach, super bohaterkach i buntowniczkach. To historie kobiet walczących o przetrwanie w apokaliptycznej przyszłości,