Biografia

Bardzo popularna wśród czytelników jest biografia opisująca życie autentycznej osoby. Biografia może przybierać formę literacką jako powieść biograficzna lub istnieć w formie opracowania naukowego. Jej specyficzną odmianą jest autobiografia, w której autor pisze sam o sobie.

Bardzo lubimy biografie, bo podobnie jak z literatury faktu możemy z nich dowiedzieć się wiele o ulubionych aktorach, artystach, sportowcach i innych znanych ludziach. Na podstawie autobiografii i biografii powstają filmy i seriale.

Pośród książek biograficznych znajdziemy między innymi serię wydawniczą “Biografie Artystów Rockowych”, a w niej: “Dead Can Dance – w królestwie umierającego słońca” Tomasza Słonia, “Led zeppelin: Niebiańskie progi” Paula Kendala czy “Queen: Przedstawienie musi trwać” autorstwa Deana Kena.</p>

Świetną biografią ukazującą życie jednego z najbardziej znanych alpinistów jest “Erthan Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki”. Opisuje dramatyczne losy zdobywcy Korony Himalajów i jego życie prywatne naznaczone tragedią śmierci syna. Książka napisana przez Loretana i Jeana Ammanna pozwala zrozumieć czym jest himalaizm i wspinaczka wysokogórska.

Sięgając po biografię warto zapoznać się z pozycją “Pamięć nieulotna” Edwarda Snowdena, byłego agenta Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i pracownika kontraktowego Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) . W książce znajdziemy wątek potęgi świata ery cyfrowej, dającej człowiekowi ogromne możliwości i jednocześnie niosącej ze sobą zagrożenie. Snowden odkrywa przed nami okryte tajemnicą praktyki rządowe USA, które mają na celu przechwytywanie i rejestrowanie wiadomości tekstowych, e-maili i rozmów telefonicznych obywateli.