Kryminał i sensacja

Książki o tematyce sensacyjnej i kryminalnej przeżywają ostatnio renesans. Zainteresowanie tą tematyką jest tak samo duże jak zainteresowanie literaturą kobiecą, a grono osób lubiących dreszczyk emocji jest coraz więcej. Napięcie, niewiadoma, pytania krążące w głowie: kto zabił, kto jest psychopatą, towarzyszą czytelnikowi a niespodziewane często zwroty akcji stanowią o atrakcyjności książki.

Do klasyki kryminałów, które dobrze znać należą książki Agaty Christie. „Rendez Vous ze śmiercią” to oprócz kryminału niesamowity thriller psychologiczny, w którym zagadkową śmierć starszej kobiety postanawia rozwikłać Herkules Poiret. Egzotyka otoczenia i ciekawe zestawienie refleksji na temat życia ludzkiego nadają dodatkowej atrakcyjności książce.

Stieg Larsson i jego powieść “Millenium” – “Dziewczyna z tatuażem smoka”, “Dziewczyna igrająca z ogniem”, “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, reprezentują kryminał skandynawski. Niesamowita akcja, wyraziste charaktery bohaterów i tajemnicza aura wokół wydarzeń splatają się w historii bohaterki Lisbeth Salander w ciekawą nowoczesną całość.

Pozostając przy literaturze skandynawskiej warto wspomnieć o bardzo znanej i docenianej pisarce ze Szwecji Camilli Läkberg, po której książki chętnie sięga młodzież. Powieść “Księżniczka z lodu“, jak przystało na literaturę skandynawską, łączy w sobie wątek sensacyjny z tajemniczością i nawiązaniem do przeszłości. Bohaterka Erika Falck wraz z kolegą Patrikiem starają się rozwiązać zagadkę podejrzanej śmierci Alexandry Wijkner. Małe miasteczko na zachodzie kraju, mroczne tajemnice, bohaterowie, którzy nie widzieli się od lat tworzą historię wartą poznania.

Ukazując literaturę sensacji należy wspomnieć o polskim wybitnym pisarzu, który inspiracje do swoich książek czerpie z pracy dziennikarskiej. Wybitny polski dziennikarz śledczy Tomasz Sekielski, autor bestselerowej trylogii „Sejf”, w swoich książkach nawiązuje do polskiego świata polityki i precedensów, które określają zależności międzyludzkie. Książki Sekielskiego są próbą wizualizacji zapętlonych często zdarzeń wystepujących za kulisami sceny politycznej w Polsce, gdzie służby specjalne grają pierwsze skrzypce.

Dynamizm i akcje zwrotne budują napięcie i zaskakują. Charakterystyka postaci, akcja i ukazanie, że nic nie jest takie jak wygląda, dostarczają niesamowitych wrażeń czytelnikowi.