Romans jako gatunek literacki mających swoje korzenie już w starożytnej Grecji i Rzymie w dzisiejszych czasach nabrał nieco innego zabarwienia. Wówczas romans pisany był prozą lub wierszem i przedstawiany w charakterze awanturniczo miłosnym. Przybierał formy o charakterze historycznym, religijnym, dworskim, był często błazeński i wychowawczy.
Jako gatunek literacki współczesny romans jest niezwykle popularny i nie utożsamia się go z romansem historycznym czy powieścią sentymentalną.
Dzisiejszy romans to opowieść o miłości, związku dwojga ludzi, podbudowana czasem wątkiem erotycznym. Autor pisząc romans łączy czasem ten wątek z kryminałem, fantastyką i tematyką paranormalną. Często romans pisany dla młodzieży ma charakter fantastyczny.
Do literatury pięknej w gatunku romansu należy niewątpliwie dzieło Wiliama Shakespeare’a “Romeo i Julia” opowiadające historię pięknej niewinnej miłości dwojga młodych ludzi.
Miłości, która nie powinna się wydarzyć. “Romeo i Julia” jest niewątpliwie inspiracją dla wielu pisarzy, reżyserów i artystów, którzy tworzą coraz to nowsze opowieści o uniesieniu serc.
Nazwiska takie jak Danielle Steel i Jackie Collins zna każdy, kto pasjonuje się wątkiem miłosnym w książce. Dla miłośników historii zabarwionych mocno erotyką znajdziemy nazwiska jak E.L. James i “Pięćdziesiąt twarzy Greya” czy Sylwię Day z “Dotykiem Crossa”.
Dla młodzieży polecić można pisarkę Ginger Scott. “Dziewczyna taka jak ja”, “Chłopak taki jak ty” to opowieści niezwykle ciekawe, z wieloma wątkami, opowiadane w atmosferze tajemniczości i z nutą kryminału.