W literaturze znaleźć możemy również wypowiedzi interpretujące i oceniające fakty i wydarzenia. Ten rodzaj wypowiedzi to publicystyka występująca głównie w środkach komunikacji społecznej.
Publicyści z własnego punktu widzenia opisują zdarzenie, aby wpływać na opinię publiczną w danym momencie. Artykuły, reportaże, wywiady lub felietony autorów jako literatura faktu nawiązują do tematów społecznych, politycznych, naukowych, ekonomicznych oraz kulturalnych.
Wielu z nas interesuje się życiem dworu królewskiego Pałacu Buckingham w Wielkiej Brytanii. Adrian Tinniswood podjął wyzwanie opisując tradycje i zwyczaje dworu brytyjskiego.
Z książki „W cieniu tronu. Brytyjska monarchia od kuchni” dowiadujemy się o wszystkich pracownikach potrzebnych i zatrudnianych w pałacu. Dziesiątki pokojówek, kucharzy, lokajów, nianiek, sekretarzy, ogrodników i urzędników pomagały i nadal pomagają w funkcjonowaniu dworu. Autor nakreśla powagę pielęgnowanych przez wieki dworskich rytuałów i manifestowanie wyjątkowości królowej jako monarchini.
Paulina Tyczkowska i Jakub Kuza stworzyli “Krótką historię jednego zdjęcia. Kobiety“, w której opisują historie bohaterek wzbogacając opowieści fotografiami. Wśród kobiet o fascynujących losach są żebraczki, artystki rozkochujące w sobie mężczyzn, kochanki, potulne żony i kobiety z kręgu naukowego, które były autorkami wynalazków. Nie brakuje również historii Polki, rekordzistki świata w rzucie dyskiem oraz pierwszej kobiety, która przejechała konno Amerykę ze wschodu na zachód. Autorzy w ciekawy sposób przedstawiają kobiety z ich osiągnięciami i porażkami.