W dzisiejszych czasach książka, oprócz filmu, jest świetną rozrywką. Pokolenie młodzieży uważa, że czytając książki poszerza swoje horyzonty, znajduje odpowiedzi na pytania, z którymi się zmaga. Młodzież czyta i to jest wspaniałe! Wśród wielu pozycji oprócz literatury szkolnej młodzież chętnie sięga po powieść, która zapewnia dobrą zabawę, pobudza do twórczego myślenia, jest niemal poradnikiem, jak spojrzeć na wiele sytuacji i jak stawić czoła problemom.
Poprzez czytanie człowiek rozwija kontakty międzyludzkie, a wymieniając się poglądami na temat przeczytanej książki, młodzież poznaje wartość lektury i jej wpływ na drugą osobę.
Na rynku dostępnych jest wiele powieści i opowiadań, tych starszych i tych całkiem nowych, o których warto wspomnieć.
Dla młodszych czytelników świetną pozycją będzie powieść napisana przez Jamesa Matthew Barrie`go „Przygody Piotrusia Pana”. Bohaterem jest chłopiec, który nie chciał dorosnąć i stworzył własną krainę Nibylandię. Jego najważniejszym celem jest zabawa i walka z piaratami i ich groźnym przywódcą kapitanem Hakiem. Autor książki oprócz odkrywania przed czytelnikiem fantazji i cudownych obrazów Nibylandii przekazuje czytelnikom morał.
Piękną książką jest „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupéry’ego. Dla młodego czytelnika ta filozoficzna opowiastka to bardzo cenny przekaz opowiadający o dojrzewaniu do miłości, o wartości prawdziwej przyjaźni i o odpowiedzialności. Znajdujemy w niej wiele cytatów, które mogą być odpowiedzią na mnóstwo pytań. Przepiękną formę przekazu o tym, co jest w życiu ważne autor zawarł w cytacie „Śmiech jest dla życia jak studnia na pustyni”. Opowieść-baśń, bo tak ją nazwał pisarz, czytana jest chętnie przez młodzież i dorosłych.
Do powieści o charakterze przygodowym, która doczekała się wielu ekranizacji jest „Hrabia Monte Christo” francuskiego pisarza Aleksandra Dumas. Losy młodego hrabiego Edmunda Dantesa, zmagającego się z przeciwieństwami losu i fałszywym oskarżeniem o spisek polityczny, ukazują nam walkę bohatera ze światem pełnym obłudy, fałszu i nienawiści. Pełna kontrowersji opowieść, którą można zaliczyć do literatury pięknej zachwyca głębokim przesłaniem i ciekawą dynamiczną akcją.
Mnóstwo niewiarygodnych postaci i zdarzeń przyprawiających o dreszcze znajdziemy w jednej z najbardziej znanych książek autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Historia młodego hobbita Bilbo Bagginsa, którego świat wywraca się do góry nogami po wizycie czarnoksiężnika Gandalfa zachwyca dzieci i młodzież bogactwem obrazów i wszechobecnej magii. Przygody bohatera, krasnoludów i elfów, stały się od 1937 roku, kiedy powstała książka, inspiracją dla reżyserów, artystów i pisarzy.
Historię walki dobra ze złem w czasach, kiedy w dziewiętnastowiecznym Londynie osierocone dzieci zmuszane były do pracy, opisuje w swojej powieści “Olivier Twist” Charles Dickens. Książka w rewelacyjny sposób ukazuje realia marginesu społecznego i prawa, jakimi rządził się półświatek przestępczy. Poznamy też ludzi dobrej woli, dla których dobro stanowiło cnotę.