Ciekawi świata chętnie czytamy literaturę podróżniczą, a wydania z tego gatunku mogą być dla nas przewodnikami po świecie.
Zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, wszyscy lubimy czytać historie opisujące dalekie kraje i egzotykę miejsc. O podróżach w odlegle miejsca, zwyczajach i kulturze ich mieszkańców podróżnicy stworzyli wiele ciekawych książek, pamiętników i reportaży. Opisując historię wędrownicy nawiązują do religii i wierzeń danych kultur, przedstawiają własne przeżycia i spostrzeżenia, które są bardzo atrakcyjne dla miłośników tego rodzaju książek.
Wśród polskich kobiet zajmujących się literaturą podróżniczą są Beata Pawlikowska i Martyna Wojciechowska. Obie panie, z zawodu dziennikarki, są pasjonatkami dalekich wycieczek krajoznawczych, z których przywożą niesamowite wrażenia dokumentując je m.in. w swoich książkach. Relacje Pawlikowskiej to m.in. “Blondynka w dżungli”, “Blondynka na Wyspie Wielkanocnej”, “Blondynka, jaguar i tajemnica Majów”.
Martyna Wojciechowska o swoich wyprawach napisała w „Kobieta na krańcu świata”, “Dzieciaki świata”, “Zwierzęta świata” i “Przesunąć horyzont”.
Dość ciekawym jako osoba i kontrowersyjnym pisarzem w tematyce podróży jest dziennikarz i satyryk i publicysta Wojciech Cejrowski. Wędrując przez świat podróżnik spisuje swoje spostrzeżenia o kulturach i obyczajach innych krajów. Relacje znajdziemy w programach TV i publikacjach książkowych. “Wyspa na prerii” opowiada o kowbojach z Arizony i różnicy pomiędzy prowincją a Nowym Jorkiem. “Gringo wśród dzikich zwierząt” jako książka podróżnicza i przygodowa pełna jest humoru i dodatkowo wzbogacona świetnymi fotografiami.