Komiks

Co to jest komiks? Określenie komiksu nie jest jednoznaczne, ale przyjmuje się, że komiks jest zbiorem historyjek obrazkowych w kadrach, gdzie tekst umieszcza się w dymkach. Angielskie słowo comic, czyli komediowy odpowiada historyjce, która bawi, rozśmiesza. Jednakże komiks nie musi być tylko opowiastką na wesoło.

Niektórzy badacze wskazują już okres średniowiecza jako moment pojawienia się pierwszych komiksów, kiedy to w ilustrowanych przekazach dopisywano teksty.

Pierwsze komiksy rysowane były w kolorach bieli i czerni, czasem z dodatkiem jednego dodatkowego koloru. Powodem były duże kosztu druku.

Prekursorem komiksu polskiego był wybitny artysta plastyk i satyryk Tadeusz Szymon Kobyliński.

“Stary Zegar” z 1957 roku i “Przygody pancernych i psa Szarika” artysta publikował na łamach czasopism.

Przy tworzeniu komiksów często brało udział kilka osób, a praca zespołowa dzieliła się na scenarzystę, pisarza tekstów i rysownika.

“Kapitan Żbik” to niewątpliwie bardzo ciekawa historia o wątku kryminalnym. Twórcą postaci kapitana i rysownikiem był Jerzy Wróblewski a scenariusze do serii pisały dziennikarki “Polityki” Wanda Falkowska i Barbara Seidler. Opowieść o milicjancie miała być lekką propagandą ukazującą trudną i niebezpieczną pracę oficerów Milicji Obywatelskiej w czasach komuny.

Ciesząca się dużą popularnością jest seria komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego “Tytus, Romek i A’tomek”. Pod pseudonimem Papcio Chmiel artysta przedstawia przygody trójki przyjaciół, dwóch harcerzy Romka i A’tomka oraz małpy Tytusa. Chłopcy, którzy chcą nauczyć małpę wielu rzeczy, są bohaterami śmiesznych scen sytuacyjnych.

Barwna historyjka i losy bohaterów, lubiących majsterkować, odkrywać i oczywiście psocić , oprócz wartości rozrywkowych niesie wiele informacji edukacyjnych. “Rycerze Bolesława Krzywoustego”, “Tytus, Romek i A’tomek jako warszawscy powstańcy 1944” zawierają treści z zakresu historii, biologii i geografii.

Dawkę dobrego humoru czytelnik znajdzie w kultowym komiksie Janusza Christy „Kajko i Kokosz”. Dwóch wojowników z czasów średniowiecza pomimo różnicy charakterów świetnie dogaduje się i radzi sobie w trudnych sytuacjach. Broniący swego grodu bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu i atakami zbójców. Christa świetnie ukazał dwie totalnie różne postaci – inteligentnego, bystrego, odważnego i drobnego posturą Kajka postawił obok tęgiego obżartucha Kokosza, który nie grzeszy odwagą. W tym zestawieniu przyjaciele rewelacyjnie radzą sobie w każdej sytuacji. Dużą rolę odgrywa w opowiadaniu żona kasztelana Mirmiła, Lubawa, czarownica Jaga wraz z mężem Łamignatem oraz zbój ciamajda Oferma. Komiks ukazał się w wielu częściach, m.in. „Woje Mirmiła”, „Szkoła latania”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”.

W Pacanowie, miejscowości w województwie świętokrzyskim podkuwa się kozy. Tak z przymrużeniem oka, twierdził autor jednego z uwielbianych przez dzieci komiksów Kornel Makuszyński. Pisarz napisał wesołą historyjkę „Przygody Koziołka Matołka”, która stała się jedną z najbardziej znanych opowiadań dziecięcych. Fikcyjne przygody sympatycznego koziołka to jego podróż do mitycznego miasta Pacanowa, gdzie bohater chce dostać podkowy. Niezdarny Matołek napotyka po drodze wiele przeszkód, a jego naiwność dodatkowo przysparza mu kłopotów.