Edukacyjne

Rodzice chętnie kupują swoim małym pociechom książeczki. Aby dziecko mogło szybciej się rozwijać i poszerzać zasób słownictwa warto sięgnąć po książki edukacyjne, które są przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Na rynku istnieje ogromna ilość książeczek i książek edukacyjnych. Wiele z nich zasługuje na uwagę, ale dobrze jest sprawdzać treści takich lektur, poprawność gramatyczną i przesłanie. Dzieci szybko wyłapują rymowanki i szybko przyswajają treści bajek, wierszyków czy historyjek.

Bezpieczną jest literatura klasyczna, czyli Jan Brzechwa i Julian Tuwim, których bajki i wiersze znane są dziadkom, rodzicom i należą do perełek bibliotekarstwa.

Poezja Tuwima pisana językiem dowcipnym jest uwielbiana przez dzieci. Wierszyki “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Bambo”, “Abecadło”, “Okulary” oprócz lekko przyswajalnej treści mają morał i przesłanie.

Jan Brzechwa, obok Tuwima, ceniony i niezastąpiony autor wielu wierszy dla najmłodszych, w swojej twórczości cechy ludzkiego charakteru ukazywał często pod postacią zwierząt. „Kaczka dziwaczka”, „Kłamczucha”, „Sójka”, „Leń” to wierszyki przekazujące morał i ukazujące słabości człowieka. W zbiorze „Brzechwa dzieciom” wiersze autora oprawione są pięknymi ilustracjami Marka Szala. Każde dziecko zachwyci się taką książką!

Dla nieco starszych pociech godnym polecenia są książki z zakresu geografii czy historii. Takie książki występują często pod postacią atlasów i tak np. „Atlas mitów” jest świetną lekturą dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Atlas omawia mitologię grecką, egipską, nordycką i słowiańską oraz mity Afryki zachodniej i Ameryki Południowej.

Ciekawie przedstawione różne kultury regionów wzbogacone są kolorowymi rysunkami.

Wszystkim znane są książki o charakterze edukacyjnym w postaci encyklopedii. Współczesne jej formy nie są już tylko ciężkimi tomami z tekstem, ale pisane są lekkim językiem i z ciekawymi ilustracjami oraz odnośnikami. Wydawnictwo Arkady wypracowało wartą uznania pozycję „Sztuka. Encyklopedia dla dzieci”, która opowiada o historii i religii w sposób klasyczny. Rozdziały, ułożone chronologicznie, dotyczą malarstwa, rzeźby i fotografii, trendów oraz szczegółów z zakresu historii sztuki. Temat niełatwy bo bardzo szeroki, przedstawiony jest w lekki i przyjazny sposób.

Z pewnością zainteresuje to niejednego czytelnika. Informacje o dziełach wybitnych artystów, ciekawostki i dużo zdjęć mogą być lekturą również dla młodzieży i dorosłych.

Do literatury edukacyjnej zaliczają się również książki specjalistyczne z różnych dziedzin. Bardzo popularne i pomocne są te mówiące o fotografii. Jednym z bardziej poczytnych autorów jest brytyjski podróżnik i fotograf Michael Freeman współpracujący z National Geographic. „Okiem fotografa. Sztuka komponowania i projektowania zdjęć cyfrowych” to doskonały poradnik o kompozycji zdjęć przed i po naciśnięciu migawki. Książka inspiruje i jest cennym źródłem wiedzy o fotografii plenerowej. „Czarno – biała fotografia cyfrowa” to inna pozycja autora, warta uwagi jeśli chcemy poruszać się w realiach fotografii monochromatycznej.

Mówiąc o książkach edukacyjnych nie można zapomnieć o grupie osób szukających porad w formie pisemnej. Poradniki edukują społeczeństwo w różnych grupach wiekowych, a dotyczyć mogą przeróżnych tematów. Odnośnie pytań, jakie zadajemy sobie o dzieciach, jak je wspierać przy dokonywaniu wyborów i towarzyszącymi temu emocjami powstał poradnik dla rodziców i kandydatów do szkół ponadpodstawowych „Jak mądrze wybierać i wspierać?”, poradnik na rok 2019/2020. Książka ta zawiera terminy egzaminów, punktację, adresy placówek doradztwa personalnego i jest świetnym przykładem na książki, które są potrzebne i które mogą pomóc wielu osobom.