Literatura faktu

Celem literatury faktu jest przedstawienie relacji z wydarzeń, które miały faktycznie miejsce; książki te zawierają fakty prawdziwe.

Jednym z pisarzy zajmujących się tą formą pisarską jest Wojciech Sumliński, dziennikarz śledczy, który w swoich książkach opisuje historie związane z polską polityką, wywiadem, tajnymi służbami i mafią. Książki autora, mające zalążek kryminału i sensacji budzą wiele sprzecznych opinii. „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”, „Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera”, „Rozprawa”, „Czego nie powie Masa” lub „ABW. Nic nie jest takie jak wygląda” to niezaprzeczalnie literatura dająca do myślenia, w której dziennikarz próbuje odpowiedzieć na wiele pytań i ukazuje możliwe rozwiązania niewyjaśnionych zdarzeń.

Klasykiem literatury faktu jest niewątpliwie dokument Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Książka powstała na podstawie opowieści lekarza Marka Edelmana, przywódcy powstania w getcie, który jako pracownik szpitala stojący przy szlabanie na Umschlagplatz miał prawo ocalić jedną osobę idącą do transportu. Opowieść lekarza odsłania konsekwencje przedefiniowania norm społecznie przyjętych i słowa heroizm, który w tamtym świecie przybierał zupełnie inne wartości.

James Clear, światowy ekspert w dziedzinie kształtowania nawyków, w książce „Atomowe nawyki Drobne zmiany, Niezwykłe efekty” dzieli się z czytelnikiem swoimi badaniami w zakresie behawioralnym

oraz ujawnia strategie i zachęca do ich stosowania. Pokazuje, w jaki sposób kształtować dobre nawyki, a jak radzić sobie z tymi negatywnymi, które już wypracowaliśmy w swoim zachowaniu. Książka przedstawia fakty pochodzące z badań dających niezwykłe rezultaty.

Pisarze literatury faktu opisują również świat przyrody. Biolog Dr Thor Hanson w swojej książce “Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół” wprowadza czytelnika w świat maleńkich stworzeń, o których tak mało wiemy. Problem masowego wymierania tych ważnych w ekosystemie owadów stał się w ostatnich latach bardzo widoczny i popularny. Autor poprzez zapiski historyczne, fakty biologiczne i reportaż, wprowadza nas w temat, ukazując coraz to większe zainteresowanie pszczelarstwem i próbą ratowania gatunku, bez którego życie na Ziemi nie będzie już takie samo.